Swámi Véda Bhárati: Hat lépés a felszabaduláshoz
1. hét, 1. lépés.
A meditáció tanfolyamon a következő hat hétben Swámi Véda Bhárati: Hat lépés a felszabaduláshoz tanítása alapján végezzünk a belső önvizsgálatot és önátalakítást.
Az első héten a SAMA, a csendesség, a nyugalom, a jellem kiegyensúlyozottságának kiművelésén és finomításán munkálkodunk.
Idézet az írásból:
"Egy meditáló elme egyszerre szilárd és rugalmas. Nem kemény, hanem erős. Ami kemény, könnyen törik. Ami erős, az rugalmas, és sok nagy csapást tud viselni anélkül, hogy azok lerombolnák, hogy meghajolna, hogy elvesztené a formáját, hogy összetörne. A meditáció végső célját moksának azaz felszabadulásnak nevezzük. Teljes szabadság, swatantrija, teljes önállóság, kaivalja, egyedülvalóság, egység nirvána, a külső dolgok kialvása, egy belső fény meggyújtása. Amikor az ősi meditálók valamilyen vallási szertartást hajtottak végre, az első dolog, amit tettek, hogy meggyújtották a fényt, és egy hangon kiáltották dzsjotir, dzsjotir, dzsotihi, fény, fény, fény. Megízlelték a fény e tapasztalásának az ízét, és édesnek nevezték, mézízűnek. ...
A tűzre mint fényre gondoltak. A Napra mint fényre gondoltak, mert elméjük megtelt egy olyan ragyogással, ami nincs a földön. A felszabadulásra gondoltak, minden sötétségtől való megszabadulásra, minden illúziótól való felszabadulásra, nirmana moha, dzsitaszanga dosaha. Ahol nincs büszkeség, se zavarodottság, ahol minden ragaszkodásból fakadó szennyeződés eltűnik. Sétáltak abban a ragyogásban, abban a fényben, és amerre jártak, ha sötétség volt, hirtelen világos lett. Megtalálni ezt a fényt árasztó, belülről ragyogó, tündöklő személyiséget, és a személyiségen túl egy örök lényt - ez a meditáció célja. Ahogy már mondtam, ehhez szükséges, hogy legyen az elmédben egy vágy, egy szándék, hogy megkeresd ezt a ragyogást, és hit, hogy létezik ilyen fény, amely ilyen édes. ...
De anélkül, hogy a személyes spirituális fejlődésed céljának szentelődnél, a meditációd nem fog kivirágozni.
Az az ember, aki ilyen célnak szentelte magát, keressen egy társaságot, ahol közös a cél!
A szellemi ember egyik jellemzője az érzelmek lecsendesedése. Legyőzött hat ellenséget, parisavarga, hat ellenség bandáját. Az erős szenvedélyt, az erős haragot, a mohóságot és a birtoklási vágyat, az elme zavarodottságát, az irigységet és a megszállottságot bármely érzéstől. Tehát a nagy szellemi ember egyik tulajdonsága a jellem és a temperamentum kiegyensúlyozottsága. ... Ha eszik, ha játszik, mindent harmonikusan tesz. A teste is harmonikusan mozog, nem mutat csipkézett szélű elmét. Az ébredésben és az alvásában is minden uralt. Nem álmatlan, és nem is alszik túl sokat. Nem falánk, és nem böjtöl naponta. Kiegyensúlyozott jellem, aki az érzelmek csipkézett szélét is kiegyenesíti, tehát az életében nem találsz olyan kibillenéseket, mint másokéban.
Amikor Istenhez imádkozunk, hogy "Uram, tegyél engem a te békéd eszközévé" - ez azt jelenti, hogy a magunkban fénylő békességben kell járnunk, bárhová is megyünk. Akárhol is vagyunk, figyeljük meg magunkat, és csendesedjünk le! Azt mondod, szeretnék megnyugodni. Szeretnék! Próbálom, de nem megy. Erre az a válaszom, hogy nem is próbálod. Mert meg tudod tenni, hogy amikor a csipkézett szélű érzelem megjelenik, azonnal átvágod a szívedben. Ahogyan észreveszed, hogy egy terhet cipelsz, le tudod tenni abban a pillanatban. Lehetséges egy pillanat alatt átkapcsolni az elméd valami másra. Meg tudod változtatni a figyelmed irányát, az érzéseidet egy pillanat alatt. Ha igazán fel akarsz szabadulni, hat követelménynek kell eleget tenned. A Védanta filozófiában a következőképpen hívják őket:
1. sama
2. dama
3. uparati
4. titiksa
5. sraddha
6. vairagja
Sama
A sama a csendesség, a nyugalom, a jellem kiegyensúlyozottá válása. Az, hogy nem adsz teret a felzaklató dolgoknak, nem hagyod, hogy eluralkodjanak rajtad az érzelmeid, a vágyaid, a fantáziáid, melyek érzelmileg kimerítenek egy őrült felpörgés után. Tartsd magad távol ezektől, és gyakorold a samát, ami megegyezik a santival, a békességgel. Amikor ellazítod a tested, az az izmaid és az idegeid békessége. Amikor ellazítod az elméd, az az elméd békéje, a gondolatoktól és érzelmektől való kiüresedése. Ugyanezt teheted mentálisan az egész személyiségeddel. Ezt hívjuk bhávanának, folyamatos törekvésnek a kiegyensúlyozott, csendes állapotra. A bhávana állandó munkálkodás ezen az állapoton, teljes gonddal, éberséggel. Ez a kulcsa annak, ha bármely tulajdonságot meg szeretnénk erősíteni, ki szeretnénk fejleszteni magunkban. "
Kívánom, hogy járja át lényed a béke és a nyugalom!
Kata
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése