2012. június 1., péntek


Önmagad beutazása: a mindenség beutazás” (Weöres Sándor)

Életmód és önismeret a jógával



Két világhoz tartozunk, belső világunkhoz és a külső világhoz. Születésünktől fogva arra tanítanak bennünket, hogy a külső világban hogyan boldoguljunk. Tudományok tanulmányozásával próbáljuk megérteni a világot. Megszerzünk egy diplomát majd egy másikat, megtanulunk nyelveket, anyagi javakhoz is hozzájutunk, családot alapítunk, és mégsem vagyunk boldogok. Miért? Mert nem tanultuk meg a belső világunk vizsgálatát. Még nem fedeztük fel a befelé fordulásban rejlő mérhetetlen erőt. A jóga erre tanít meg.

A jóga nem vallás, hanem tapasztalati tudomány. Csak azt hidd el, amit megtapasztalsz, amit a testedben érzel, csak arra a hangra hallgass, amely belülről szól hozzád! Az intellektuális tudás mit sem ér, ha nem párosul tapasztalati tudással, az utóbbi hiányában csak ismeretről beszélünk és nem tudásról. Az igazi tudás és kincs önmagunk megismerésében rejlik. Ám ez nem azt jelenti, hogy el kell vonulnunk a világtól, és passzív szemlélővé válnunk. Azzal, hogy megtanítjuk elménket és az idegrendszerünket befelé fordulni, fogékonyabbá válunk a testünkben és a lelkünkben zajló finom változásokra, jelzésekre. Pontosabban tudjuk, hogy milyen táplálékra, mennyi pihenésre van szüksége a testünknek. Egyre inkább elhagyjuk azokat a cselekedeteinket, szokásainkat, társaságainkat, amelyek nem táplálják a lelkünket. Érzékszerveink kiélesednek, koncentrációnk javul és mindennek következtében a külvilágra való rálátásunk élesedik, fejlődik. Lehet, hogy megszületik benned a kérdés: hogyan eredményezheti mindezt az, hogy az ember mozdulatlanul ül vagy tekergeti a testét ide-oda?

A testünk születésünktől fogva tele van feszültséggel, emlékekkel, fájdalmakkal. Ezek közül a legtöbb nem tudatos. Amikor elkezdünk a testünkkel tudatosan foglalkozni, amellett, hogy az egyre egészségesebb és szebb lesz, összekapcsolódunk az elménkkel, annak különböző rétegeivel is. A gyakorlás során folyamatosan figyeljük a légzésünket, ami nélkül csak percekig tudnák életben maradni, de mivel az autonóm idegrendszer működteti a légzést, anélkül, hogy tudatában lennénk, nemigen fordítunk rá nagy figyelmet. Pedig a légzés a híd a testünk és az elménk, két legértékesebb tulajdonunk között. A légzéssel összehangolt mozgás egy folyékony áramlásba hozza a testet és az elmét, ami csillapítja az idegeket, valamint energiával tölt fel, mert a jelenben tart! Ahogy fokozatosan felszabadítjuk magunkat fizikai, emocionális és mentális feszültségeinktől, úgy nyílik meg egyre jobban a világ számunkra. Rájövünk, hogy mi mindenre is vagyunk képesek, így már nem hagyjuk tovább aludni a bennünk szunnyadó erőket. A jóga tudatos gyakorlása segíti tehát az elmét megszabadítani a káros gondolatoktól, a negatív érzelmektől a szorongás és feszültségoldó hatásának köszönhetően, ugyanakkor az egyes szerveink működésének serkentésére és gátlására is alkalmas. A testgyakorlatok kitartásával megismerjük az akadályok legyőzése feletti örömöt s megtanulunk szembenézni a nehézségekkel.

A létezésünk, sőt minden egyes lélegzetünk ajándék! Mindnyájan a teremtés részei vagyunk. Ne vesztegessük hát az időnket, szedjük össze bátorságunkat és nézzünk szembe magunkkal, fogadjuk el napos, illetve árnyoldalainkat egyaránt! Az egyetlen módja annak, hogy kibéküljünk s megbarátkozzunk az élettel és önmagunkkal, ha elfogadjuk, illetőleg szeretjük magunkat. Amíg elítéljük önmagunkat, nincs esélyünk a fejlődésre. Amint elkezdjük elfogadni és szeretni önmagunkat, könnyebb lesz egyedül időzni. A meditáció pedig erről szól, találkozás valós önmagaddal. Mozdulatlan utazás önmagad végtelenségébe, mely a csöndből ered s oda oldódik vissza. Mely túllép az elme háborgásain, az érzelmek viharain. Ne féljünk hát a csendtől, merüljünk el benne és engedjük, hogy innen szülessenek gondolataink, mozdulataink, szavaink.

Élvezd, hogy lélegzel, vagyis létezel! Engedd lényed igaz fényét tündökölni, engedd, hogy a szíved megteljen szeretettel és együttérzéssel!

Szabó Katalin

Jógaoktató, MA-URI masszőr


A cikk megjelent 2010. december Horoszkóp Magazin

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése